Patrons

Patrons

Cancer Voices NSW Patron past and Present.

The primary role of a Cancer Voices NSW patron is to lend credibility and support. They don’t play a formal part in the organisation, but are usually listed on letterheads, appeal brochures and publicity material to help raise awareness and support.

Current Patron
Her-Excellency-the-Honourable-Margaret-Beazley-AC-QC-Governor-of-New-South-Wales-Low-Res
Her Excellency the Honourable Margaret Beazley AC QC, Governor of New South Wales
Current Patron

Her Excellency the Honourable Margaret Beazley AC QC is the 39th Governor of New South Wales, commencing her five year tenure on 2 May 2019.

Prior to her appointment as Governor, Her Excellency enjoyed a long and distinguished law career spanning 43 years, during which time she served as a role model for women in law at both the State and national level.

Appointed Queen’s Counsel in 1989, in 1993 she was made a judge of the Federal Court of Australia, the first woman to sit exclusively in that Court. In 1996, she achieved the distinction of being the first woman appointed to the New South Wales Court of Appeal and, subsequently, as the first woman to be appointed as its President. She served, on a number of occasions, as Administrator of the Government of the State of New South Wales.

She was made a Companion of the Order of Australia in the Australia Day Honours List on 26 January 2020 for “eminent service to the people of New South Wales, particularly through leadership roles in the judiciary, and as a mentor of young women lawyers”.

Her Excellency has three children – Erin, Lauren and Anthony Sullivan – and is married to Mr. Dennis Wilson, a barrister, mediator, accredited international arbitrator and Adjunct Professor of Law, at Notre Dame University, Sydney.

Her Excellency brings her deep commitment to education, youth leadership, human rights and social justice to the role in service of the people of New South Wales.

Past Patrons
GG_Admiralty_Hse_Mar19_12302
Governor of New South Wales, His Excellency General The Hon. David Hurley AC, DSC (Ret’d)
October 2014 – May 2019

His Excellency General the Honourable David John Hurley AC DSC (Retd) was sworn in as the Governor-General of the Commonwealth of Australia on 1 July 2019.

David Hurley joined the Australian Army in January 1972, graduating from the Royal Military College, Duntroon into the Royal Australian Infantry Corps. In a long and distinguished 42-year military career, his service culminated with his appointment as Chief of the Defence Force.

He commanded the 1st Battalion, The Royal Australian Regiment during Operation SOLACE in Somalia in 1993, receiving the Distinguished Service Cross. Following promotion to Colonel, he was appointed Chief of Staff, Headquarters 1st Division in June 1994, attending the U.S. Army War College in 1996 and 1997. He commanded the 1st Brigade from 1999-2000 in Darwin, supporting Australian-led operations in East Timor. He was appointed the inaugural Chief of Capability Development Group from 2003-07, Chief of Joint Operations Command in October 2007, and Vice Chief of the Defence Force in July 2008. Promoted to General, he succeeded Air Chief Marshal Angus Houston as Chief of the Defence Force on 4 July 2011 until his retirement on 30 June 2014. In 2010, he was appointed a Companion of the Order of Australia for eminent service to the Australian Defence Force.

Prior to being sworn in as Governor-General, David Hurley served as the 38th Governor of New South Wales from October 2014 – May 2019.

David Hurley was born in Wollongong, New South Wales on 26 August 1953, the son of Norma and James Hurley. His father was an Illawarra steelworker and his mother worked in a grocery store. He grew up in Port Kembla and attended Port Kembla High School where he completed his Higher School Certificate in 1971. He graduated with a Bachelor of Arts from the Royal Military College, Duntroon in 1975 and with a Graduate Diploma in Defence Studies from Deakin University in 1991. He is married to Linda with whom he has three children: Caitlin, Marcus and Amelia.

He was awarded an Honorary Doctorate of Letters from the University of Wollongong in 2013; a Doctor of the University, honoris causa, from the University of New South Wales in 2015; made a Fellow of the Australian Academy of Technology and Engineering in 2016; and awarded an Honorary Doctorate from Macquarie University in 2017.

dominic fuizzotto photographywww.domphoto.comtel. 514.593.9080
The Honourable John Fahey AC
2002 – 2014

NEEDS OFFICIAL IMAGE – Current image is for placeholder only.

The Honourable John Fahey AC former Premier of NSW and then the Federal Minister for Finance.

Parliamentary service

State: Elected to the New South Wales Legislative Assembly for Camden, 1984.
Federal: Elected to the House of Representatives for Macarthur, New South Wales, 1996. Re-elected 1998. Retired prior to general elections 2001.

Ministerial appointments

Minister for Finance from 11.3.1996 to 9.10.1997.
Cabinet Minister from 11.3.1996 to 26.11.2001.
Minister for Finance and Administration from 9.10.1997 to 26.11.2001.

Conferences, delegations and visits

Official visits to UK, the Netherlands, France and USA, July 1997.
Attended the World Economic Forum, Davos, Switzerland, January-February 1997.
Attended the World Economic Forum, Davos, Switzerland, January-February 1998.
Attended the World Economic Forum, Davos, Switzerland, January-February 1999.
Official visits to Singapore, Germany, UK and Ireland, July 1999.
Official visits to USA, Switzerland and France, January-February 2000.
Official visits to Cook Islands, June 2001.
Official visits to Qatar and China, November 2001

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

DipLaw (University of Sydney).
Solicitor.

State/Territory Government service

Elected to the New South Wales Legislative Assembly for Camden, 1984.
Shadow Minister for Mineral Resources and Energy from 1985 to 1986.
Shadow Minister for Industrial Relations and Employment from 1986 to 1988.
Elected to the New South Wales Legislative Assembly for Southern Highlands, 1988. Resigned 1.2.1996.
Minister for Industrial Relations and Employment and Minister Assisting the Premier from 25.3.1988 to 24.7.1990.
Minister for Corrective Services from 23.5.1988 to 8.6.1988.
Minister for Further Education, Training and Employment from 24.7.1990 to 24.6.1992.
Minister for Industrial Relations from 24.7.1990 to 24.6.1992.
Leader, State Parliamentary Liberal Party from 1992 to 1995.
Premier from 24.6.1992 to 4.4.1995.
Treasurer from 24.6.1992 to 26.5.1993.
Minister for Economic Development from 26.5.1993 to 4.4.1995.

Electorate

Name: Macarthur
Location: South-western outskirts of Sydney and southern highlands of New South Wales; it includes the centres of Appin, Austral, Berrima, Bowral, Camden, Leppington, Mittagong, Narellan, Picton, Tahmoor, Warragamba, and the southern suburbs of Campbelltown.
Area: 4,601 Sq km
Electors enrolled: 91,700 (at 3.10.1998)
Industries: Dairying, grazing, light engineering, coal mining, cement works, orchards and tourism.
Includes: Macarthur includes parts of the New South Wales Legislative Assembly electorates of Burrinjuck, Camden, Campbelltown, Kiama, Liverpool, Macquarie Fields and Southern Highlands.